Osobní finance, peníze

finanční magazín

Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Pojištění

Poměrně specifickým pojistným produktem je zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. To se vztahuje na úrazy a nemoci, které vzniknou zaměstnancům při výkonu zaměstnání. Každý zaměstnavatel je ze zákona pojištěn, takže tomuto pojištění se nedá žádným způsobem vyhnout. Platit ho musí každý zaměstnavatel, který má alespoň jednoho zaměstnance.

Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele vzniká přijetím prvního zaměstnance

Toto pojištění opravdu nevzniká sjednáním žádné smlouvy – stačí zaměstnat jediného člověka a firma, či fyzická osoba jsou pojištění. Na zaměstnavateli pak je pouze povinnost se registrovat u pojišťovny a včas platit zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za všechny zaměstnance.

Celý systém je tak jednoduchý zejména proto, že zaměstnavatelé nemají na výběr, kde se pojistí. Jsou pouze dvě možnosti, navíc nikoliv volitelné:

-          Buď je zaměstnavatel pojištěn nejpozději od 31.12.1992, což by znamenalo, že je pojištěn u České pojišťovny a vždy už u ní pojištěn bude.

-          Nebo je zaměstnavatel pojištěn od roku 1993, a pak je pojištěn u pojišťovny Kooperativa.

Tento systém už jednodušší být nemůže, ale co se stane, když zaměstnavatel platit pojištění nebude?

Vysoké pokuty

Při nezaplacení pojištění včas roste dlužná částka na pojistném o 10 % každý měsíc, kdy pojištění není zaplaceno. A to nemusí být málo peněz. Výše pojistného je samozřejmě určena zejména typem práce, kterou zaměstnanec vykonává. Nejbezpečnější práce se pojišťuje 20x levněji, než práce nejrizikovější.

Na co všechno se vztahuje

Toto pojištění se vztahuje zejména na ztrátu platu v případě úrazu při výkonu povolání, nebo nemoci z povolání. Ale to není vše – zaměstnanec, respektive jeho rodina, má nárok i na jednorázové odškodnění a úhradu nákladů na pohřeb v případě, že zaměstnanec při výkonu povolání zemře.Štítky: , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku