Osobní finance, peníze

finanční magazín

Úroková sazba

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Osobní finance

Úroková sazba se rozlišuje na nominální a reálnou. Obě vyjadřují část peněz, kterou dlužník zaplatí věřiteli za určitou dobu navíc oproti půjčené jistině. Čím nižší je úroková sazba, tím výhodnější je si půjčit – to platí zejména pro firmy, jejichž cílem je zvýšení zisku. Pokud je totiž zvýšení zisku vyšší, než úroková sazba za půjčku, která si firma za účelem investice vzala, firma může tímto způsobem efektivně růst a vydělávat více peněz.

Nominální úroková sazba

Představuje opravdovou procentuální výši úroků, kterou dlužník věřiteli platí. Při 2% úroku ročně tedy dlužník zaplatí vždy o 2% za každý rok víc, než kolik mu věřitel půjčil. Je to jednoduché a většina půjček se podle toho může bez problémů řídit. Naproti tomu reálná úroková sazba je větší oříšek – určuje totiž, jak se má výše úrokové sazby k inflaci v dané zemi. Co to znamená?

Pokud je nominální úroková sazba hypotéky dejme tomu 3 % a inflace ve státě je 4%, tak je reálná úroková sazba vlastně záporná a to o celé jedno procento. To znamená, že věřitel na této půjčce vlastně prodělává, protože nezískává tolik peněz navíc, aby pokryl znehodnocování peněz inflací. Naproti tomu může dlužník vesele slavit – nejenom že má půjčené cizí peníze, ale zároveň platí méně, než by odpovídalo situaci. Proto je poměrně vysoká inflace vždy nepříjemným jevem pro ekonomiku jako celek a naopak může potěšit některé dlužníky.

Základní úroková sazba ČNB

Pro ekonomiku je velmi klíčová i základní úroková sazba, kterou určuje Česká národní banka. Jak funguje? Základní úroková sazba ukazuje, o kolik se úročí vklady komerčních bank u České národní banky. Pokud je tato úroková sazba vysoká, bankám se vyplatí si u ČNB ukládat peníze, což má za následek, že pak banky nemají důvod ani dostatek peněz na financování svých dalších aktivit – zejména půjčování firmám a občanům. Tyto půjčky jsou pak samozřejmě také zatíženy vyšším úrokem, protože bankám by se nevyplatilo půjčovat za nízké úroky.

Snížení základní úrokové sazby má tedy efekt zcela opačný – bankám se přestává vyplácet ukládání peněz u ČNB, peníze si stáhnou k sobě a chtějí je investovat lépe, často právě skrze úvěry firmám a občanům. Proto se často mluví o snížení základní úrokové sazby jako o jedné z forem stimulace ekonomiky (na trhu začne proudit více peněz). Problémem je pouze to, že úroková sazba nelze snižovat do nekonečna, pročež musí ČNB s tímto nástrojem zacházet opatrně.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku