Osobní finance, peníze

finanční magazín

Transparentní účet

Napsal dockal • Jun 22nd, 2012 • Rubrika: Finance

Málokdo z nás by si přál, aby veškeré jeho bankovní aktivity mohl vidět kdekdo. Bankovní tajemství je podobně potřebné, jako oblečení, které nosíme. Existují však případy, kdy je vhodné bankovní tajemství obejít a založit si takzvaný transparentní účet.

Transparentní účet – co to je?

Představte si účet, zcela běžný, na jehož zůstatky a historii transakcí se však kdykoliv kdokoliv může na internetu podívat. Tak přesně takto vypadá transparentní účet. Kdokoliv má zájem, může si prohlédnout, kdo na účet peníze poslal a kam byly peníze poslány z účtu. Ptáte se, k čemu taková věc je?

Transparentní účet – pro koho je určen?

U některých společností a institucí je žádoucí, aby byly veškeré toky peněz veřejně přístupné. Proč? Kvůli snadné kontrole, která zvyšuje důvěryhodnost dané společnosti. A pro které společnosti je transparentní účet vhodný? Téměř pro každou „neziskovku“, která se spoléhá na dary členů, široké veřejnosti, nebo sponzorů. Díky transparentnosti účtu je vždy jasné, k čemu jsou peníze využívány a přispěvatelé si mohou snadno zkontrolovat, jestli jejich peníze v pořádku dorazily.

Transparentní účet v ČR

První bankou, která začala transparentní účet v České republice nabízet, byla Raiffeisenbank. Následována byla bankou FIO a transparentní účet dnes nabízí i GE Money Bank. Výhodou transparentních účtů bývá i to, že jsou osvobozeny od řady poplatků. Důležité také je, jak dobře jdou filtrovat a dohledávat provedené transakce z účtu a na něj.

Transparentní účty a politika?

Velkou kritiku ohledně financování schytávají hlavně politické strany. Některé se to rozhodly vyřešit tím, že si transparentní účet založí. Bohužel, nejsou to ty strany, u kterých většinu voličů trápí otázka férového financování nejvíce – příkladem jdou zatím hlavně dvě strany – SZ a Pirátská strana.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku