Osobní finance, peníze

finanční magazín

Srovnání bankovních účtů

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Osobní finance

Investování formou podílových fondů, nebo přímého nákupu akcií v posledních letech zrovna žebříčky popularity netrhá. Lidé chtějí zejména jistoty a to, i když se jedná o zhodnocování jejich peněz, nebo hlavně při tom. Není tedy divu, že mnoho lidí si nechává peníze na bankovních účtech, ať už na běžných, nebo spořicích. My se teď pokusíme nastínit spíše kritéria, podle kterých si můžete srovnání bankovních účtů provést.

Srovnání bankovních účtů – běžné účty

U běžných účtů se můžete řídit mnoha kritérii. Tím základním by měla být bezpečnost. Banky dnes ale zpravidla nabízejí přinejmenším SMS autorizaci při provádění jakýchkoliv bankovních převodů, což se pro běžné používání jeví společně s přihlašovacím jménem a heslem jako dostatečné – zdá se, že specializované aplikace do budoucna ustoupí poměrně běžnému šifrovanému internetovému bankovnictví skrze protokol HTTPS.

Srovnání bankovních účtů také nesmí opomenout bankovní poplatky. Ty jsou pro mnoho lidí důvodem, proč banku změnit. Jde především o to, jak jsou poplatky vysoké, ale i to, jak jejich oprávněnost vnímají konkrétní klienti.

S tím jsou spojeny i otázky ohledně platebních karet a výběrů z bankomatů – není lehké si hned vybrat účet, který nám přinese minimální poplatky za výběr z bankomatu. Některé banky nabízejí výběry z určitých bankomatů zdarma, jiné nabízejí určitý počet výběrů z jakéhokoliv bankomatu zdarma, ale jen při splnění určitých podmínek, jiné si účtují poměrně nízké poplatky za každý výběr.

I vzhledem k bankomatům provádějte srovnání bankovních účtů podle místa, kde žijete a nejčastěji se pohybujete. Je hezké, že Airbank má výběry i vklady ve svých bankomatech zdarma, ale kolik takových bankomatů v ČR je, a kde? Naproti tomu FIO nabízí výběry zdarma z běžných Pharo bankomatů, které najdete v každém větším městě většinou na těch nejfrekventovanějších místech.

Srovnání bankovních účtů – spořicí

U spořicích účtů je to zpravidla jednodušší – vyberete si ten, který vám poskytuje nejvyšší úrok. V současné době jde o spořicí účet od Airbank, nepočítáme-li různé dočasné akce jiných bank. Pozor na to, že některé banky mění úrok podle toho, kolik peněz na účtu máte! Často při překročení určité hranice klesne původně poměrně atraktivní úrok výrazně níže.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku