Osobní finance, peníze

finanční magazín

Spoření pro děti

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Osobní finance

Na západě je už dávno běžné, že rodiče svým dětem spoří na budoucnost už v době těhotenství. Tato spoření mohou nabývat řady podob, ale většina z nich je spojena s určitou formou životního pojištění. Taktéž účel spoření pro děti může být různý – někteří rodiče šetří dětem na pohodlný samostatný start do života, jiní chtějí dětem zajistit dostatek peněz na studium.

Spoření pro děti formou pojištění

Životní pojištění je pro spoření pro děti asi nejlepší. Pojištění jako takové není tak snadné vybrat jako například peníze na spořicím účtu, což může tyto peníze ochránit od jejich použití v průběhu spoření. Vždyť spoření může probíhat 20 i více let a za tu dobu se většina rodin určitě setká se situací, kdy by se jí peníze určené pro děti výrazně hodily.

U spoření pro děti formou pojištění lze také poměrně slušně zhodnotit vložené prostředky – přinejmenším vás to ochrání před inflací a při troše štěstí dojde i k reálnému zhodnocení vložených peněz. Opět, to samé se nedá říct o spořicích účtech, které se nad hranicí inflace příliš často nepohybují.

Poslední výhodou pojištění je i jeho variabilita – pojištění opravdu může fungovat jako pojištění, tedy pokud se dítěti něco stane, bude mu přiznáno bolestné, nebo denní dávky za léčení úrazu, či pobyt v nemocnici. Taktéž existují spořicí pojištění, která zajišťují nadstandardní postupnou, nebo jednorázovou výplatu v případě smrti rodiče. Taková pojištění se nazývají stipendijní, protože jejich největší výhodou je, že i v případě tragické události má dítě zajištěny příjmy na život i studium na vysoké škole – a to už od počátku pojištění, takže rodiče se nemusejí o své potomky strachovat. Je však pravda, že toto „všemocné“ pojištění je velmi drahé.

Spoření pro děti na účtu

Méně vhodná varianta, při které vás může těšit hlavně to, že peníze máte stále pod kontrolou. To je ale zároveň největší hrozba – dokážete odolat použití peněz v průběhu 20 let, kdy byste měli spořit? Výhodou může být i to, že při vyšších úsporách lze část peněz investovat i dalším způsobem, například nákupem nemovitostí, nebo využitím výhodnějších termínovaných vkladů.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku