Osobní finance, peníze

finanční magazín

Pojištění vkladů v bankách

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Finance

Často se říká, že lepší než peníze vložit do banky je schovat je pod polštář. Nestabilita finančního světa v posledních letech na první pohled podobné logice nahrává, ale podívejme se na celou věc realisticky.

Pojištění vkladů v bankách

Nebudeme se zabývat nebezpečími, která jsou spojena s uložením peněz v hotovosti někde doma, byť by šlo a uzamčený sejf. Naopak, podíváme se na to, jak jsou chráněny vklady v bankách a zda je jejich ochrana dostatečná.

V České republice bylo pojištění vkladů v bankách původně s limitem 25 000 Euro. Při dnešním kurzu by šlo o více než 600 000 Kč, což není málo a většině lidí by to dostačovalo. Problém však představovala spoluúčast. Pojištění vkladů v bankách mělo vyměřenou spoluúčast 10 %, takže například při úsporách 100 000 Kč by vám bylo v případě krachu vráceno pouze 90 000 Kč. V roce 2009 došlo k odbourání této spoluúčasti a společně s tím se limit zvedl na 50 000 Euro. Po přepočtu cca 1 200 000 Kč. Pokud jste tedy měli úspory do této částky, dostali jste ji 100% proplacenou.

Dnešní situace je ještě o něco pozitivnější – vklady v bankách jsou ze zákona pojištěny 100% a do výše 100 000 Euro. Pojištění vkladů v bankách tak už stačí drtivé většině i poměrně movitějších občanů.

Co když se zhroutí všechno?

Banky nemají své vklady pojištěny u běžných pojišťoven. Nikdo však nemůže říct, že s případným kolapsem globální ekonomiky a finančního sektoru by na vyplacení pojištěných vkladů peníze zbyly. To však předpokládá katastrofu biblických rozměrů, při které by ani hotovost neměla žádnou cenu a i případné vyplacené vklady by byly pouze symbolickým gestem. Díky pojištění vkladů v bankách je tak bezpečnější si peníze uložit v bance, než někde doma pod polštářem.

Pouze je dobré myslet na to, že vaše peníze mohou na účtech ztrácet svou hodnotu – je dobré je umístit na některý ze spořicích účtů s vysokým připisovaným úrokem, kdy v současné době na našem trhu vede Airbank s ročním úrokem 2,5 % – akční nabídky různých bank mohou tato procenta ještě převyšovat.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku