Osobní finance, peníze

finanční magazín

Pojištění proti úpadku

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Pojištění

Každá cestovní kancelář, která chce řádně podnikat, musí mít uzavřené pojištění proti úpadku. K čemu vlastně toto pojištění slouží?

Pojištění proti úpadku chrání klienty

Největší význam má pojištění proti úpadku cestovní kanceláře pro klienty, kteří už s cestovní kanceláří odcestovali do zahraničí, ale po čas jejich cesty se kancelář dostala do úpadku. V takovém případě je totiž CK neschopná dostát svým závazkům, mezi které nepatří jenom pokračování dovolené, ale zejména bezproblémový převoz klientů zpátky do vlasti. Bez tohoto pojištění by se návrat domů mohl každému klientovi pořádně prodražit a také prodloužit a zkomplikovat.

Pokud dojde k úpadku pojištěné cestovní kanceláře, financování návratu klientů zajistí pojišťovna. Co se děje poté?

Půl roku čekání a pak snad nějaké peníze

Po dobu šesti měsíců mohou klienti zkrachovalé cestovní kanceláře žádat o odškodnění u pojišťovny, u které byla cestovní kancelář pojištěná. Do této doby nedostanou klienti zkrachovalé cestovní kanceláře nic. Ani potom však nemohou příliš doufat v plnou návratnost jejich investice do dovolené – pojišťovny na základě smlouvy vyplácejí většinou pouze části ze zaplacené hodnoty zájezdu. Záleží zejména na tom, jak široké krytí měla cestovní kancelář u pojišťovny sjednáno – zákon sice CK přikazuje pojištění, ale CK jsou často podpojištěny, což už zákon neřeší. Důvodem je, že se CK snaží na pojištění proti úpadku ušetřit.

Práva klienta

Před sjednáním zájezdu má samozřejmě klient právo ujistit se, že je cestovní kancelář pojištěná. Zjistí to tak, že CK bude mít od pojišťovny vystavený certifikát. Zároveň lze jméno cestovní kanceláře najít v seznamu, který si pojišťovna vede i v online podobě na svých stránkách a ve kterém jsou zapsány všechny CK, které u ní mají pojištění proti úpadku sjednáno.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku