Osobní finance, peníze

finanční magazín

Pojištění profesní odpovědnosti

Napsal dockal • Feb 2nd, 2012 • Rubrika: Pojištění

Pojištění jsou různá – jedním z těch, které se téměř vždy vyplatí sjednat, patří pojištění nejrůznější odpovědnosti. U pojištění profesní odpovědnosti, podobně jako u povinného ručení, navíc ani nemáme na výběr – jeho sjednání pro určité profese přikazují zákony České republiky (i dalších států).

Pojištění profesní odpovědnosti

Kdo vůbec pojištění profesní odpovědnosti musí mít sjednané? Můžeme zde vyjmenovat těch pár povolání (auditor, notář, architekt, pojišťovací poradce, lékař…), ale raději se podívejme na to, co mají tato povolání společného, co je předurčuje k tomu, aby jim stát toto pojištění profesní odpovědnosti přikazoval.

Jde o povolání, jejichž výkonem, respektive chybou nebo omylem v jejich výkonu, mohou vzniknout opravdu vysoké škody na zdraví a majetku klientů. Zároveň jde ale vesměs o čistě duševní práci, která má sice vysokou hodnotu, ale osoba která ji vykonává, nedisponuje (nebo se nedá očekávat, že disponuje) takovými prostředky, aby mohla případnou škodu plně nahradit.

Stát tedy chrání klienty těchto podnikatelů, či společností, kteří by se bez tohoto pojištění nemuseli dočkat náhrady škody. Je to podobné jako u povinného ručení, tam ale navíc funguje garanční fond, který kryje i škody způsobené nepojištěnými vozidly.

Pojištění profesní odpovědnosti v praxi

V České republice i ve většině dalších zemí se nejčastěji využívá typ pojištění profesní odpovědnosti zvaný „princip vznesení nároku“. O co jde? Představme si architekta, který navrhne dům, který pět let poté spadne vinou špatného návrhu. Architekt byl pojištěn v době, kdy dům navrhoval a kdy tedy svou chybou zapříčinil pozdější pád a mnohamilionové škody, ale po třech letech s prací i pojištěním skončil – pokud architekt nebyl prozíravý a nesjednal si takzvaný run off (de facto prodloužení pojištění i po určitou dobu po jeho skončení), bude mít smůlu a pojišťovna plnit nebude.

Toto pojištění je platné pouze v případě, že pojištění bylo sjednáno už v době, kdy k chybě došlo, a zároveň stále ještě v době, kdy došlo k jejímu obnažení a vznesení nároku na úhradu škody. Platnost lze rozšířit i před dobu sjednání přes takzvané retroaktivní období a i po skončení přes už zmíněný run off.

Pojištění profesní odpovědnosti s retroaktivním obdobím a sjednaným run off ale platí pouze v případě, že pojištěný o žádné dřívějších chyb, které se ještě nestačily projevit, neví – to by se dalo samozřejmě považovat za podvod a likvidátoři pojistných událostí se na podobné případy specializují (podobně jako snadno zjistí, že se nemocný klient nechal pojistit na vážná onemocnění s vidinou, že za to od pojišťovny dostane alespoň peníze – nedostane).Pojištění jsou různá – jedním z těch, které se téměř vždy vyplatí sjednat, patří pojištění nejrůznější odpovědnosti. U pojištění profesní odpovědnosti, podobně jako u povinného ručení, navíc ani nemáme na výběr – jeho sjednání pro určité profese přikazují zákony České republiky (i dalších států)Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku