Osobní finance, peníze

finanční magazín

Platební brána

Napsal dockal • Feb 2nd, 2013 • Rubrika: Platební karty

Platební brány jsou jedním z nejmodernějších výdobytků ve způsobech bezhotovostního platebního styku. Co to vůbec platební brána je? Víte, co je PayPal, PaySec, nebo PayU? Pak jste na správné adrese. Platební brána je ale přítomna i při každém placení kartou na internetu – jde jednoduše o způsob, jak přímo dostat peníze z vašeho účtu na účet (většinou) obchodníka.

Česká spořitelna

Známá platební brána je využívána například Českou spořitelnou. Pokud už jste někdy na českém internetu kartou platili, asi vám nebude neznámý systém 3D Secure. Slovo „secure“ v názvu je velmi důležité – každá platební brána musí být především bezpečná. Je stejným dílem důležité, aby transakce spolehlivě probíhaly a aby bylo zajištěno, že platební karta uživatele nebude zneužita třetí osobu.

Paypal je bezpečná a oblíbená platební brána

Zajímavou možností, jak si nechávat platit, nebo jak platit někomu jinému ihned přes internet, jsou služby jako Paypal. Jde o systém, který je oproti běžným platebním branám poměrně levný – běžné platební brány pro přímé placení kartou jsou zatíženy poplatky, které většinou činí několik procent z provedené platby (Strhává se obchodníkovi, ale jak obchodník řeší zvyšující se náklady? Zvýšením ceny – vždy to zaplatí zákazník).

Paypal si také poplatky účtuje, ale většinou nižší. V čem však Paypal vítězí na plné čáře, to je bezpečnost. Účet na Paypal, navázaný na vaši platební kartu, působí jako prostředník mezi vámi a obchodníkem, kterému platíte. Obchodník, ani jiná osoba, se nemůže dostat k údajům o vaší platební kartě, ani tyto údaje nikam na internetu nezadáváte (pouze poprvé, když navazujete kartu na Paypal účet). Tato platební brána je tedy (v rámci možností) naprosto bezpečná. Oproti ostatním podobným službám má navíc Paypal tu výhodu, že jde o globální a velmi oblíbenou službu, kterou akceptují obchodníci po celém světě – využívá ji například nejoblíbenější aukční portál na světě, ebay.Štítky: , , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku