Osobní finance, peníze

finanční magazín

Platba kartou v zahraničí

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Platební karty

Platba kartou v zahraničí je považována za jeden z nejlevnějších způsobů, jak za zboží a služby v zahraničí platit. Je tomu skutečně tak? Je platba kartou v zahraničí tak výhodná?

Ano i ne

Při posuzování plateb kartou v zahraničí musíme vidět co nejširší obrázek – jaké vlastně máme možnosti plateb? Tou první je bezesporu platba v hotovosti, kdy jsme si peníze už v České republice vyměnili na měnu v cílové zemi, v Evropě tedy nejčastěji Euro. To může být velmi výhodné, ale ne každý u sebe chce vozit velké množství peněz, ať už jde o Eura, nebo o Koruny. Platba kartou v zahraničí se tedy zdá jako jasná volba, jenže pozor, nemusí to být zrovna výhodné.

Kurzy, kurzy a zase kurzy

Platba kartou v zahraničí se může prodražit kvůli jedné jediné věci – kvůli kurzům, které banka k převodu použije. Vaše peníze, nejčastěji Kč, totiž musejí být převedeny na měnu daného státu. Kurz může být dost nevýhodný, zejména při porovnání se směnárnami.

Trochu jiná situace nastává, když platbu kartou porovnáme s výběrem z bankomatu v zahraničí – ten je ještě mnohem nevýhodnější, protože u něj platíme vysoký poplatek za výběr a nevýhodnému převodu se stejně nevyhneme. Takže jak na to?

1) Platba kartou nic nezkazí – s určitou pravděpodobností může vyjít dráž, než kdybyste si přivezli hotovost z České republiky, ale rozdíl nebude ve většině případů tak markantní, abyste se kvůli tomu museli nějak zvlášť trápit a vymýšlet krkolomné způsoby placení.

2) Pokud už se výběru z bankomatu v zahraničí nevyhnete, hledejte takový bankomat, který je „příbuzný“ s vaší bankou. U České spořitelny je to například Erste, u jejíchž bankomatů bude mít klient ČS výhodnější poplatek, než u bankomatu jiného, a podobně.

Platba kartou v zahraničí je zejména velmi pohodlná, proto je její využívání čím dál častější. Lidé nechtějí po kapsách nosit desatery bankovky a nelze jim to vyčítat, když případná úspora často nevyváží starosti spojené s obstaráváním hotovosti v různých měnách.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku