Osobní finance, peníze

finanční magazín

Platba kartou přes internet

Platba kartou přes internet je bleskovým způsobem, jak za zboží a službu zaplatit z pohodlí domova. Jednoduše na internetu provedete příkaz a prodejce se hned o transakci dozví a může zboží expedovat, nebo službu zajistit.

Platba kartou přes internet

Taková platba však nejde provést s každou kartou. Většinou je možné ji provádět pouze s embosovanými kartami Visa a MasterCard, které mají na zadní straně takzvaný CVC kód. To je trojmístný numerický kód, kterým se všechny platby kartou přes internet potvrzují.

Platba kartou přes internet od vás dále vyžaduje povolené platby přes internet – u některých bank lze platby povolit telefonicky, ale stále častější a mnohem pohodlnější je možnost povolení plateb přes internetové bankovnictví. To má totiž i další výhody – lze mít platby přes internet zakázány a v případě potřeby si je povolíte a po provedení transakce opět zakážete. Výhody takového řešení probereme níže.

Další náležitosti

Platba kartou přes internet vyžaduje ještě další informace z vaší karty – její číslo a všechny ostatní informace, které se dočtete na přední straně karty. Z toho vyplývá, že platba kartou přes internet lze provést i bez fyzické přítomnosti karty. Výhoda? Nikoliv. Platba kartou přes internet je díky tomu poměrně náchylná ke zneužití. Případnému zloději stačí, když si zapamatuje, nebo jinak zajistí údaje na přední straně vaší karty a CVC kód ze strany zadní.

Právě proto je tak výhodné mít platby na internetu stále zablokovány a v případě potřeby si je odblokujete na jednorázové použití. Riziko zneužití dále snižuje využívání oblíbeného systému Paypal, který zajistí, že se údaje o vaší kartě nedostanou až k obchodníkovi.

TIP: Při deaktivaci plateb kartou na internetu si musíte dát pozor. Je poměrně běžné, že člověk si v případě provádění platby neuvědomí, že má platby deaktivované a platba neproběhne. Proto při neúspěšné platbě vždy zkontrolujte, jestli máte platby kartou přes internet aktivované.