Osobní finance, peníze

finanční magazín

Neživotní pojištění

Napsal dockal • Feb 2nd, 2013 • Rubrika: Pojištění

Jednoduché rozlišení na životní a neživotní pojištění má svůj smysl – zatímco se od sebe jednotlivé produkty neživotního pojištění odlišují poměrně výrazně, životní pojištění je úplně jiný svět, který si žije podle vlastních pravidel a často nemusí mít s pojištěním ani moc společného. My se budeme teď zabývat pojištěním neživotním a uvedeme si jeho nejznámější „představitele“.

Povinné ručení

Mezi nejdůležitější neživotní pojištění patří zcela jisté pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Bez povinného ručení by jen těžko existoval současný silniční dopravní systém. Jak nás povinné ručení chrání?

Pokud způsobíme v pojištěném vozidle škodu někomu dalšímu, tuto škodu za nás zaplatí pojišťovna. Nezáleží na tom, o jakou škodu jde – zda o škodu na zdraví, majetku, nebo o ušlý zisk. Jde jednoduše o komplexní ochranu, kterou by každé neživotní pojištění mělo nabídnout.

Kromě povinného ručení můžeme zmínit ještě havarijní pojištění, které rovněž pod neživotní pojištění spadá.

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Velmi důležitá pojištění, hlavně to první. Náš domov je často naší největší životní investicí, proto bychom ji měli chránit vhodným pojištěním. U tohoto pojištění si musíme dávat pozor na to, co je jeho součástí:

-          Na jaké předměty/stavby se vztahuje?

-          Na jaké druhy škod se vztahuje?

Dbejte také na to, abyste svůj majetek neměli podpojištěný.

Pojištění odpovědnosti

Jak už píšeme v samostatném článku, jde o velmi užitečné pojištění. Odpovědnost za škody je přirozená, ale v dnešní době, kdy se pohybujeme kolem drahých a ještě dražších předmětů, respektive kdy má život a zdraví hodnotu vlastně nevyčíslitelnou (ale soudy ji vyčíslit dokážou), je dobré se o odpovědnost podělit se silnou pojišťovnou.

Toto neživotní pojištění lze sjednávat samostatně, pro běžný občanský život, nebo jako pojištění odpovědnosti pro cestovní pojištění. Lze sjednávat i pojištění odpovědnosti majitele nemovitosti, stejně jako pojištění odpovědnosti za vaše domácí mazlíčky.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku