Osobní finance, peníze

finanční magazín

Nezaplacené povinné ručení

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Pojištění

Jeden z největších prohřešků majitelů vozidel v ČR je nezaplacené povinné ručení. Po českých silnicích stále jezdí statisíce nepojištěných vozidel, což je problém zejména právě pro majitele těchto nepojištěných vozidel.

Česká kancelář pojistitelů hříšníky objeví

Na začátek vás musíme upozornit, že majitelé nepojištěných vozidel nikdy neušetří – právě naopak, všechno se jim řádně prodraží a přitom ještě riskují placení sta tisícových i milionových škod, když by způsobili dopravní nehodu.

Česká kancelář pojistitelů má přitom poměrně snadnou práci, jak na nezaplacené povinné ručení přijít. Jednoduše porovná registr motorových vozidel s údaji o pojištěných vozidlech od jednotlivých pojišťoven. Každé vozidlo v registru tedy každé, které má SPZ, a není zároveň pojištěné, je automaticky zařazeno na seznam hříšníků, které postupně ČKP podle své kapacity obesílá a vyžaduje zaplacení příspěvku do garančního fondu. Garanční fond spravuje ČKP spolu s pojišťovnami a jsou z něj placeny škody způsobené právě nepojištěnými vozidly, respektive jejich řidiči.

Příspěvek do garančního fondu, který je samozřejmě vymahatelný, je mnohonásobně vyšší, než povinné ručení. Z toho plyne, že nezaplacené povinné ručení se nevyplatí.

Pokuta a placení škody

Aby toho ještě nebylo málo, každý řidič přistižený při řízení nepojištěného vozidla, dostane vysokou pokutu. A co se stane, když takové auto havaruje? Ačkoliv ČKP vyžaduje vysoký příspěvek do garančního fondu, ten nefunguje jako pojištění a při způsobení škody je její uhrazení na řidiči nepojištěného vozidla.

A to je zdaleka největší trest, jaký vás může potkat, když nemáte platné povinné ručení.

Nezaplacené pojistné na další období

Pokud jenom nemáte zaplacené pojistné na další pojistné období, nemusíte se strachovat – pojišťovna vás na to upozorní a přinejhorším vám naúčtuje pokutu.Štítky: , , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku