Osobní finance, peníze

finanční magazín

Kolektivní investování

Princip kolektivního investování má řadu praktických a ještě více teoretických výhod. To že má kolektivní investování i stejné množství nevýhod, to si však raději přiznejme hned na začátku – pravdou však zůstává, že mnoho typů investic se nedá bez kolektivního rozměru vůbec realizovat.

Kolektivní investování obecně

Co vlastně kolektivní investování znamená? Jedná se o typ investování prostředků, které dohromady složilo více menších investorů. V dnešní době jde zejména o podílové fondy, ale můžeme sem zařadit i private equity sektor a dokonce i penzijní připojištění a v budoucnu i druhý pilíř spoření na důchod.

Všechny tyto formy investování si jsou v mnoha směrech podobné a i legislativa se pro ně snaží najít jednotná pravidla, aby v investování nebyl z legislativního hlediska „chaos“, případně nějaká nespravedlivost.

Kolektivní investování má, jak už jsme řekli, řadu výhod:

1) Kolektivní investování umožňuje investice, na kterých by se menší investoři nemohli sami o sobě podílet. Může však jít i o pomoc s financováním pro velkého investora, který tak získá prostředky navíc. Oba důvody jsou klíčové zejména pro investice formou private equity společností – ty vyberou peníze od mnoha drobnějších investorů, kteří by sami o sobě nic nezmohli. Investiční společnost však s tímto kapitálem odkoupí společnost, kterou restrukturalizuje a zvýší její hodnot. Tuto firmu poté prodá s výrazným ziskem, často private equity společnostem vyššího řádu, a všichni menší investoři se mohou těšit z výnosu, který je běžným způsobem nerealizovatelný.

2) Kolektivní investování snižuje náklady – když se dají peníze na jednu hromadu a zainvestují se najednou, náklady jsou nepoměrně nižší, než když by každý drobný investor šel na burzu a koupil by si pár akcií.

3) Investoři nemají s investováním vlastně žádnou práci – fond je spravován profesionály, kteří by se v investování měli vyznat.

4) Investoři mohou investovat velmi nízké částky – pro samostatné investice by potřebovali mnohonásobně více peněz.