Osobní finance, peníze

finanční magazín

Kalkulace hypotéky

Napsal dockal • Jun 27th, 2012 • Rubrika: Osobní finance

Pořizování bydlení není žádná legrace. Je to nákladné, složité a není něco podcenit. Většina lidí si na pořízení domu nebo bytu musí vzít hypotéku. Ještě před tím, než se po vhodné nemovitosti začnete shánět, měli byste si projít různé kalkulace hypotéky, abyste alespoň trochu tušili, do čeho jdete.

Kalkulace hypotéky online

Nejjednodušší je využít online kalkulaček konkrétních bank. Ty vám sami mění úrok podle různě nastavených parametrů a vy tak nemusíte vědět nic speciálního. Můžete si s kalkulací hypotéky pohrát, zadávat si různé výše úvěru, různé splatnosti a podobně.

Alternativou jsou univerzální kalkulátory, kde si ale sami zadáváte úrok. Dokud se v problematice pořádně nevyznáte, nemá asi smysl odhadovat výši úroků pro různě nastavené parametry.

Kalkulace hypotéky – co ji ovlivňuje?

Když se budete s kalkulátory nějakou dobu seznamovat, můžete vypozorovat, jak různé parametry snižují a zvyšují úrok, nebo měsíční splátky. Jaké věci a jak ovlivňují výši kalkulaci hypotéky? Co naopak roli nehraje?

-          Výše půjčky, možná trochu překvapivě, roli většinou nehraje. Půjčíte si milion, nebo rovnou pět? Je to jedno, úrok zůstává stejný, ale liší se samozřejmě měsíční splátka, která bude u stejné doby splatnosti zhruba odpovídat výši půjčky – tedy za 5 milionů zaplatíte měsíčně skoro 5x tolik.

-          Výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavené nemovitosti už hraje důležitou roli! Čím větší procento z hodnoty zastavené nemovitosti si půjčíte, tím vyšší bude úrok. Nejvyšší je samozřejmě u 100% hypotéky, nejnižší u 50 % – rozdíly jsou zcela zásadní. Nehledě na to, že některé ústavy ani 100% hypotéku nenabízejí.

-          Velkou roli hraje délka splatnosti – čím delší splatnost, tím vyšší úrok.

-          Banky také zvýhodňují určité délky fixace, kdy nejnižší úrok bývá při fixaci na 3 až 5 let.

-          Pak je důležitá i bonita – banky mohou rizikovějším klientům nabídnout hypotéku, ale třeba pouze za poměrně vysoký úrok.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku