Osobní finance, peníze

finanční magazín

Jaký spořící účet

Napsal dockal • Jun 22nd, 2012 • Rubrika: Osobní finance

Výběr spořicího účtu není zrovna jednoduchá záležitost. Banky se předhánějí především v tom, jak svůj spořicí účet prezentovat, ale často z reklam a informací od bank dostáváme poněkud zavádějící informace.

Jaký spořící účet – ten nejvýhodnější

Po spořícím účtu nemůžeme chtít zázraky. Stále však může požadovat určité zhodnocení našich financí. Důležité je, jak vysoké toto zhodnocení je. O rozdílu mezi procentem a dvěma procenty ročně se nemusíme příliš bavit – z dlouhodobého hlediska jde o rozdíl obrovský. Stále však jde o poměrně nízké hodnoty a ani 2% zhodnocení nemusí stačit na pokrytí inflace, byť je v posledních letech poměrně nízká.

Vybrat si co nejvýnosnější spořicí účet tedy není cestou k zbohatnutí, ale cestou k minimalizování ztrát v důsledku inflace.

Jaký spořící účet konkrétně?

Účty lze tedy porovnávat poměrně snadno, na základě čísel. Díky praktickému testu, který se rozhodl jeden z informačních portálů v ČR provést, můžeme s klidem říct, že nejvýhodnějším spořicím účtem v České republice je ten od nováčka na našem trhu, Airbank. Nebo snad ne?

Stačí se podívat na stránky banky AXA a vidíme, že minimálně do konce tohoto roku poskytuje úrok na spořicím účtu 2,8 %, což je o celé tři desetiny více, než účet od Airbank – jenže jde o akční nabídku.

Jaký spořící účet pro jaké částky?

Problém s našimi bankami je ten, že klienty rozlišují podle toho, kolik si na spořicím účtu ukládají. Nastavují si limity, do kterých ještě poskytují výhodné zúročení, nebo naopak stanovují nejnižší limity pro dosažení slušného zhodnocení.Výhodou testu od MF je to, že počítá s průměrnou částkou uloženou na spořicích účtech v České republice, ale stále jde pouze o jeden případ – někdo má na účtu 1 000 Kč a někdo milion.

Pro někoho mohou být zajímavé také investice, podívejte se na jednotlivé nejlepší investice.

Lepší varianty?

Kromě spořicího účtu existují i další formy, jak zhodnocovat své peníze. Když odhlédneme od o něco riskantnějších investicí do nemovitostí, nebo akcií, zbudou nám terminované vklady a různé garantované varianty krátkodobého životního pojištění, které jsou ale většinou nárazové.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku