Osobní finance, peníze

finanční magazín

Jak zrušit povinné ručení

Napsal dockal • Jun 22nd, 2012 • Rubrika: Pojištění

Způsobů, jak zrušit povinné ručení, je hned několik. Záleží na tom, do jaké se dostanete situace, z jakého důvodu chcete povinné ručení zrušit a podobně.

Jak zrušit povinné ručení

Některé náležitosti ale pořád zůstávají – výpověď musí být podána většinou písemně a nikdy nelze provést „jen tak“ – zrušení může proběhnout jen za jasně stanovených podmínek.

Do 2 měsíců od sjednání

Při sjednání nového povinného ručení máte dvouměsíční lhůtu na zrušení. Je to asi nejjednodušší způsob, jak zrušit povinné ručení – pojištění bude zrušeno do osmi dnů od doby, kdy pojišťovna vaši výpověď dostane. Důvodem k tomuto zrušení bývá především odstoupení od záměru koupit určité vozidlo, nebo rozhodnutí se pro jiný produkt povinného ručení, respektive jinou pojišťovnu.

Ke konci pojistného období

Asi nejčastější varianta, jak zrušit povinné ručení. Pojistné období je většinou roční, ať už platíte povinné ručení na celý rok dopředu, nebo jenom čtvrtletně. Výpověď musíte doručit pojišťovně nejpozději 6 týdnů před koncem tohoto pojistného období, takže je potřeba na to myslet s dostatečným předstihem – když nám tato příležitost unikne, většinou pak musíme čekat další rok.

Při změně vlastníka

Povinné ručení můžeme zrušit, když vozidlo například prodáme, nebo darujeme. Pojišťovně musíme ale dokázat, že k prodeji, nebo darování došlo. Nejsnáze tak učiníme, když jí předložíme technický průkaz, kde je změna majitele jasně viditelná. Druhou možností je předložení kupní smlouvy na vozidlo.

Do 3 měsíců od oznámení o vzniku poj. události

Tato možnost existuje převážně pro samotné pojišťovny – pojišťovna i její klient mají možnost po pojistné události zrušit povinné ručení. Účelem je, aby se pojišťovny mohly zbavovat klientů, o které nestojí (piráti silnic a podobně).

Při nezaplacení pojistného

Opomenutí zaplatit pojistné se vám může vymstít – pojišťovna pošle upomínku, ale pokud na ni nebudete reagovat, může vám pojištění vypovědět. Samozřejmě, pojistné od vás stále bude chtít.

Další důvody

Mezi další důvody pro zrušení povinného ručení patří:

-          Zničení vozidla

-          Odcizení vozidla

-          Změna výše pojistnéhoŠtítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku