Osobní finance, peníze

finanční magazín

Jak dlouho trvá převod peněz

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Finance

Otázku, jak dlouho trvá převod peněz, si asi pokládáme všichni poměrně často – většinou, když něco platíme na poslední chvíli, nebo když naopak nám peníze ne a ne přijít, i když nás odesílatel ubezpečuje, že je poslal už před několika dny.

Jak dlouho trvá převod peněz? Těžká otázka

Ze zákona by mělo jít o maximálně 24 hodin. To však platí jen, když se strefíme do těch „správných časů“, kdy banky ještě posílají, respektive připisují peníze na účty svých klientů. Pokud pošlete peníze ve všední den večer, banka transakci provede až ráno a do času, kdy cílová banka peníze připisuje, peníze prostě nepřijdou. Ty tak tedy přijdou až přespříští pracovní den po odeslání peněz, což rozhodně není 24 hodin.

Je nutné také počítat s tím, že mezibankovní převody se realizují pouze v pracovní dny – tedy mimo víkendy a svátky.

Jak dlouho trvá převod peněz, když si připlatíme?

Pro nedočkavé klienty mají některé banky připravenu možnost, jak peníze poslat rychleji. K tomu slouží zrychlené a expresní platby. Za ty si ale musíte připlatit – výjimku snad tvoří mBank, která už v základu posílá každou platbu zdarma jako zrychlenou.

Pro podání zrychlené a expresní platby však platí velmi jasné termíny a nenabízejí je všechny banky. Pokud ale zvolíte například expresní platbu a stihnete peníze poslat včas (například do 12:00), peníze budou na protiúčtu ještě tentýž den. Připlatíte si ale až několik stovek korun.

Jak dlouho trvá převod peněz uvnitř jedné banky?

Většina bank se snaží vyřizovat převody uvnitř banky okamžitě. Pokud pošlete peníze, okamžitě, maximálně do pár minut, by se měly objevit na protiúčtu. Podobná situace je například při převodech mezi FIO a Československou obchodní bankou, které jsou zadány přes sběrný účet ČSOB.

Pokud vezmeme opačný extrém (mezibankovní převod), může převod trvat i více než tři pracovní dny – v jeden den peníze odešlete, druhý den je skutečně vaše banka odešle, třetí den je doručí cílové bance, která je při troše smůly ten samý den připsat nestihne.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku