Osobní finance, peníze

finanční magazín

Embosovaná karta

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Platební karty

Co je to embosovaná karta? Jedná se o druh platební karty, která má všechny údaje na své přední straně vyražené, plastické, embosované. Tato karta je využitelná ve větším množství platebních terminálů  – na rozdíl od elektronické platební karty může embosovaná karta sloužit i k platbě v offline terminálech, které údaje o kartě oskenují a vy je následně podepíšete.

Embosovaná karta standardem?

Ačkoliv má embosovaná karta hned několik výhod, ne každá banka vám ji automaticky k účtu vydá. V peněžence mnoha lidem stále leží elektronické karty, nejčastěji Maestro, nebo Visa Electron.

Proč ale vlastně embosovanou kartu chtít, kromě možnosti platit v offline terminálech, které dnes už nejsou zrovna běžné (ale stále se vyskytují!)? Embosovaná karta je totiž zpravidla potřeba i pro placení přes internet. Nemyslíme tím bankovní převod přes internetové bankovnictví, ale plnohodnotnou platbu kartu. Embosované karty MasterCard, nebo Visa mají na zadní straně nejčastěji trojmístný CVC kód, který pro potvrzení plateb na internetu slouží.

Embosovaná karta tak dovoluje okamžité platby, často po celém světě. Skrze platby přes internet vznikla určitá kontroverze, kdy byly platby považovány za poměrně nebezpečné – to vyřešil například nezávislý platební nástroj Paypal, který působí jako prostředník mezi námi (naší kartou) a obchodníkem, který se tak k citlivým informacím nikdy nedostane.

Na platby po internetu ale vždy pozor

Mnohem nebezpečnější je samotná schopnost karty platby přes internet provádět. Případnému podvodníkovi stačí si zapamatovat informace z přední strany karty a trojmístný kód na zadní straně a může provádět platby i bez toho, aby měl kartu fyzicky u sebe. Toho někteří podvodníci využívají k opakovanému pozvolnému vykrádání účtů. Řešení je ale opět poměrně snadné – v internetovém bankovnictví si povolte platby přes internet vždy jen tehdy, když se platbu chystáte provést. Poté je zase zakažte a nikdo se k vašim penězům nedostane. V dnešní době by měla být embosovaná karta standardem, už kvůli jistotě, že s ní zaplatíte vlastně všude, kde karty přijímají.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku