Osobní finance, peníze

finanční magazín

Dodanění životního pojištění

Napsal dockal • Jun 27th, 2012 • Rubrika: Pojištění

Životní pojištění je, kromě jiného, i velmi zajímavým způsobem, jak si spořit na stáří. Uvědomuje si to i stát, který se různými způsoby snaží motivovat své občany k tomu, aby se přestali spoléhat na státní důchody a aby si na stáří naspořili co nejvíce vlastních peněz. Stát tedy zvýhodňuje životní pojištění.

Podmínky pro čerpání výhody

Výhoda, tedy sleva na dani, neplatí pro každé životní pojištění. Pravidla jsou poměrně přísná a to ještě ani nemluvíme o tom, že když je porušíte, čeká vás právě ono dodanění životního pojištění.

Platí zde, stejně jako u penzijního připojištění, pravidlo 60/60. To stanovuje, že minimální délka pojištění musí být 60 měsíců, tedy 5 let. Druhá 60 značí minimální výstupní věk z pojištění. Shrnuto: musíte mít pojistku alespoň 5 let a nesmí končit dříve, než v 60 letech. To jsou podmínky, na které je potřeba myslet při sjednávání životního pojištění. Pojišťovací poradce tohle všechno samozřejmě dobře zná a většinou sám tuto výhodu zmíní, takže se nemusíte bát, že byste o ni přišli.

Sleva

Každý rok vám pak pojišťovna pošle oznámení o tom, kolik si můžete z daní odepsat. Jde maximálně o 12 000 Kč, ze kterých vám stát vrátí 15 %, tedy maximálně 1 800 Kč. Počty jsou snadné – za 10 let trvání životního pojištění můžete ušetřit až 18 000 Kč, za 30 let už více, než 50 tisíc.

Dodanění životního pojištění

Jenže se může stát – a bohužel se to i často stává – že lidé smlouvu o životním pojištění předčasně zruší. Ať už jsou důvody jakékoliv, znamená to jedno velkou nepříjemnost – dodanění životního pojištění. Všechny slevy, které jste si za ty roky nárokovali, teď budete muset jednorázově doplatit jako mimořádný příjem na konci roku.

Stát si tím garantuje, že jeho podpora nebude lidmi zneužívána. Nezapomeňte:

-          Pravidlo 60/60

-          Úspora až 1 800 Kč ročně

-          Při zrušení vás čeká dodanění životního pojištěníŠtítky: , , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku