Osobní finance, peníze

finanční magazín

Debetní karta

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Platební karty

Co je to debetní karta? Zcela obyčejná platební karta, kterou vám k běžnému účtu vydá každá banka. Ačkoliv slovo debet oprávněně vzbuzuje pocit, že má co dočinění s dluhem, nebo minusem na vašem účtu, debetní karta primárně tuto schopnost nemá.

Debetní karta

V základu se jedná o běžnou platební kartu, která je provázaná s vaším účtem a kterou můžete z prostředků na tomto účtu platit u obchodníků, vybírat peníze a v určitých případech i platit přes internet, paypal a další formy bezhotovostního platebního styku.

Ano, debetní karta může váš účet dostat i do mínusu – pokud na chvíli odhlédneme od poplatků, které to mohou také způsobit, najdeme i další způsob, kterým toho lze dosáhnout. Jde o takzvaný kontokorent, což je vlastně povolený minusový zůstatek na vašem účtu. Pokud vám ho banka povolí, můžete čerpat i peníze banky, které jsou pak samozřejmě úročeny (většinou poměrně výhodně). Je zvykem, že kontokorent je třeba jednou ročně celý alespoň na chvíli splatit, aby vám ho banka prodloužila.

Různé platby

Zmínili jsme, že debetní karta je určena pro různé druhy placení – v obchodech to zvládne dnes vlastně každá (lépe řečeno to dnes už zvládnou mnohé obchody), ale pro platby na internetu musí mít na zadní straně trojmístný numerický CVC kód. Nevýhodou debetních karet s CVC kódem je, že k placení přes internet není potřeba fyzická přítomnost karty, tedy stačí vám znát číslo karty a všechny další údaje z přední strany karty a ze zadní strany onen CVC kód a kartou můžete zaplatit. Jde o jeden ze způsobů, kterým postupují zlodějové při vykrádání účtů – proto se doporučuje si platba přes internet aktivovat vždy jen na krátkou dobu, po kterou je potřebujeme, nebo mít na platby po internetu virtuální platební kartu, která nikdy neopustí bezpečné prostředí.

Debetní karta má ve své podstatě hlavního konkurenta v poněkud „šikovnější“ kartě kreditní, jejíž základním účelem je čerpání peněz banky.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku