Osobní finance, peníze

finanční magazín

Číslo účtu

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Finance

Číslo účtu slouží je podle určitých pravidel sestavené číslo, za kterým najdete vždy účet určité osoby, firmy,… Jeho konstrukce není úplně náhodná a stejně tak má vlastně každý účet hned několik variant svého čísla – máme na mysli samozřejmě IBAN kód.

Jak se tvoří číslo účtu

Tvorba čísla účtu je poměrně náročná. Základ tvoří několik číslic, před kterými můžeme najít ještě až šestimístné předčíslí oddělované od samotného čísla pomlčkou. Na konci, oddělený lomítkem, najdeme ještě čtyřmístný kód banky – ten má každý banka svůj vlastní a pro všechny účty u konkrétní banky je tedy stejný.

Číslo účtu je formováno podle dalších pravidel, z nichž některá si volí banky samy, jiné jsou platné obecně. Podle čísla účtu tak můžeme například poznat, jestli se jedná o běžný, nebo podnikatelský účet, nebo jaká pobočka banky ho založila.

Vnitřní logiku čísla účtu není nutné se učit, stejně jako není ani zcela nutné se učit samotné číslo našeho účtu. Vždy je lepší ho mít napsané na kartičce, kterou máme u sebe pro případ potřeby – tato informace navíc nepatří mezi citlivé a ke zneužití našich peněz na jejím základě nedochází.

IBAN

Dnes už by běžné číslo účtu každému nestačilo. Svět se globalizuje a už není výjimkou, kdy přijímáme platby ze zahraničí, nebo kdy musíme do zahraničí nějaké peníze poslat. K tomu slouží takzvaný IBAN, tedy mezinárodní číslo bankovního účtu, které identifikuje konkrétní účet i v cizích zemích, kde by si s našimi pravidly tak úplně nemuseli vědět rady. IBAN pro účty v České republice začíná vždy na písmena CZ, po nichž následuje dvoumístný kontrolní kód. Následuje (u nás) čtyřmístný kód banky, poté předčíslí a poté i samotné číslo účtu.

Kódy bank

Na našem trhu působí desítky bank a každá z nich má vlastní kód. Ten musíme u bankovního převodu vždy uvádět. Jaké jsou kódy těch nejznámějších bank v České republice?

-          6210 mBank

-          0800 Česká spořitelna

-          0300 ČSOB

-          0600 GE Money Bank

-          2010 FIO

-          0100 Komerční banka

-          5500 RaiffeisenbankŠtítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku