Osobní finance, peníze

finanční magazín

Bankovní poplatky

Napsal dockal • Jun 21st, 2012 • Rubrika: Osobní finance

Jeden z největších zdrojů peněz pro mnohé banky, bankovní poplatky – nikdo je nemáme rádi, ale do určité míry se s nimi musíme naučit žít. Na našem trhu existují i banky, které si bankovní poplatky takřka neúčtují, ale i tam vždy najdeme určitá omezení, kdy jsou určité operace, nebo spíše určitý způsob používání účtu zpoplatněny. Ve své podstatně jsou bankovní poplatky nutné, protože banka má s operacemi pro své klienty určité náklady – pokud ale některé banky vydělávají převážně na poplatcích a ne na tom, na čem by měly (správa peněz klientů, investování, půjčování), můžeme se právem cítit zneužíváni.

Bankovní poplatky nesmyslné

Existuje mnoho poplatků, které bychom mohli zařadit do kolonky nesmyslné. Dokonce existuje i každoroční soutěž, kterou vyhraje vždy ten nejabsurdnější poplatek účtovaný některou z bank v České republice. Jaké perly mezi nejabsurdnějšími poplatky najdeme?

Lidé například v minulosti nominovali poplatek za elektronické zaslání pravidelného výpisu. S tím je spojen i poplatek za poslání papírového výpisu, který je často několikanásobně dražší, než skutečné náklady banky na vytvoření a odeslání takového výpisu – co to znamená? Že bankovní poplatky neslouží ke krytí nákladů bank, ale k vysávání peněz klientů. A to je smutné.

V roce 2011 zvítězil v soutěži o nejabsurdnější poplatek…poplatek za předčasné splacení úvěru. Ten vnímají klienti bank velmi negativně hlavně proto, že předčasným splacením vlastně dávají najevo, že jde o dobré bonitní klienty – proč takové klienty penalizovat? Nejbolestivější je tento poplatek u hypoték, kdy se jeho výše často pohybuje v řádu tisíců korun.

Bankovní poplatky jsou skvělý byznys

Našim bankám můžeme závidět – bankovní poplatky na jejich účty přihodí každý rok miliardy korun. Přepočteno na každého obyvatele, každý z nás zaplatí na poplatcích tisíce korun ročně. Můžeme být asi i rádi, že naše banky jsou díky této naší „výpomoci“ velmi stabilní a například finanční krize roku 2009 se jich takřka nedotkla, ale na druhou stranu neexistuje příliš mnoho důvodů, proč nadměrné poplatky platit – najdeme v ČR i banky, které si jich účtují minimum, ať už jde o FIO, mBanku, nebo další.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku